הגיל השלישי

שיטה ישראלית חדשנית למניעת נפילות בגיל השלישי

מניעת נפילות בגיל מבוגר

לפי ממצאי משרד הבריאות, שליש מבני 65 ומעלה נופלים לפחות פעם אחת בשנה, לרוב בביתם. חלק ניכר מנפילות אלו מסתיים בשברים, שמחלימים בקצב איטי וגורמים לחוסר יציבות נוסף, שבתורו מוביל לנפילות נוספות, וחוזר חלילה.

בסביבות 1,000 קשישים נופלים מדי יום בישראל, ובכל 20 דקות נפטר ישראלי מבוגר כתוצאת לוואי של נפילה. עיקר הנזק מתבטא בצורת שברים קשים לריפוי, בדרך כלל באגן הירכיים וכן בירכיים עצמן, בברכיים ועוד. המצב כה חמור עד כדי כך שהמדינה הקימה תוכנית לאומית למניעת נפילות, שמוקדשת לטיפול בבעיה הלא פשוטה הזו.

לב התוכנית נסוב סביב מספר אלמנטים עיקריים – ובהם פעילות גופנית לחיזוק השרירים ושיווי המשקל; הנגשת הבית בצורה בטיחותית לצורכי הקשישים, פינוי מכשולים והתקנת תאורה מספקת; תזונה נכונה למניעת סחרחורות ואיבוד שיווי המשקל; בדיקות שמיעה וראייה; שימוש באביזרי עזר כגון מקל הליכה או הליכון וכן הלאה.

מעבר לשיטות המניעה הקונבנציונליות, מחקר ישראלי חדש מבשר לנו בשורה משמחת: ניתן להפחית משמעותית את הסיכוי לנפילות באמצעות גירוי חשמלי. מדובר בגירויים מוחיים חלשים מאוד ולא פולשניים, המופעלים על אזורים קוגניטיביים מסוימים במוח.

הגירוי החשמלי החלש משפר את יכולות האזור הקוגניטיבי, שאחראי על תפקוד ניהולי – כגון הליכה בלבד או הליכה / עמידה וביצוע של משימה קוגניטיבית במקביל. בצורה כזו הופעלה יכולת פיצול הקשב של הנסיינים, לצורך ביצוע של מטלה רגילה ומטלה כפולה (Dual Tasking).

מכיוון שמדובר בטיפול לא פולשני בזרמים חלשים מאוד, החוקרים חוזים שבעתיד ניתן יהיה לבצע אותו בצורה עצמאית גם בבית. למעשה, הזרמים החשמליים כה חלשים עד שהם כלל לא מפעילים את הנוירונים במוח, אלא מגדילים את רמת העוררות שלהם. דבר זה מאפשר למטופלים להפעיל את אותם נוירונים ביתר קלות.

המחקר בוצע על 57 נסיינים בני 70 ומעלה, שחלקם קיבל טיפול פלצבו וחלקם קיבל גירוי חשמלי אמיתי באזורים שונים במוח. כל גירוי חשמלי ניתן במשך 20 דקות, והוא שיפר מיידית את יכולת הנסיינים להתמודד עם משימות מוטוריות וקוגניטיביות בו זמנית. זוהי בשורה משמחת בהחלט למבוגרים ולבני משפחתם, שבקרוב יוכלו להיעזר בטיפול הפשוט הזה למניעת נפילות, שברים וטיפולים מתמשכים כתוצאה מכך.

המחקר הוא פרי עבודתם של חוקרים ישראלים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, והוא התפרסם בכתב העת המדעי Annals of Neurology ששייך לאגודה האמריקאית לנוירולוגיה. במחקר השתתפו גם חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, וכן ממוסדות מחקר ורפואה נוספים בארצות הברית ובספרד.

מחקר זה מצטרף לאחד נוסף שנעשה בשנת 2013 באוניברסיטת בן גוריון, ומצא כי מנה בודדת של ריטלין משפרת משמעותית את שיווי המשקל במבוגרים. מנת הריטלין מסייעת למנוע נפילות הן במצב של הליכה ללא משימה קוגניטיבית, והן במצב של הליכה וביצוע משימה קוגניטיבית במקביל.

עדיין לא ברור עד כמה ניתן יהיה לשלב בין כל הטיפולים הללו במקביל, דבר שידרוש עוד מחקרים בהמשך; אבל בהחלט אפשר להתחיל להיעזר בכל מה שהמדע מגלה לנו – כדי למנוע את הבעיה הקשה של נפילות בקרב מבוגרים. לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות הטיפול והמניעה – פנו למומחי הנגישות של חברת נגיש.

הסקירה באדיבות קבוצת עמל ומעבר, בעלת אתר נגיש