הגיל השלישי, סיעוד

חשיבותה של מיטה סיעודית בהפחתת פצעי לחץ בקרב קשישים

כורסת קימה סטנד-איזי עם מיטת מדיאל ומזרן נוחות

העיקר הבריאות

הנושא אולי החשוב והמובהק ביותר בקרב בני הגיל השלישי והקשישים הוא ללא ספק נושא הבריאות שלהם. זו משליכה ומשפיעה על אורח חייהם, תפקודם, מצבם הנפשי הפיזי והמנטאלי. מכל אלה אנו יכולים להבין עד כמה חשוב לכל אחד שקרובי משפחתו או בני ביתו המבוגרים או הקשישים, יהיו אנשים בריאים, שמחים ומאושרים. בריאות היא מעל הכול ועלינו לוודא ולדאוג שאכן קרובי המשפחה והאנשים היקרים לליבנו, זוכים  לטיפול הטוב ביותר- כי כמו שכתבנו בכותרת- העיקר זה הבריאות!

אבל מה קורה כאשר יש הידרדרות במצב הפיזי ויש ירידה בתנועה בגפיים וביכולת לנוע? אחד החששות הגדולים- במיוחד בקרב קשישים שהופכים סיעודיים ומרותקים למיטה- היא התפתחותם של פצעי לחץ.
מהם פצעי לחץ? כיצד הם נוצרים? וכיצד מיטה סיעודית יכולה לתרום ולהקטין בצורה ניכרת את ההידרדרות- על כל אלה נרחיב מיד.

מהם פצעי לחץ וכיצד הם נוצרים

פצעי לחץ הם פצעים הנוצרים כתוצאה מלחץ גדול המופעל על רקמות הגוף לאורך זמן רב. הלחץ יהיה ברוב המקרים של הגוף כנגד עצם קשיח לפרק זמן ארוך (מעל לשעתיים).

בעקבות הלחץ, נפגעת זרימת הדם ואספקת החמצן לרקמות, עליהן מופעל הלחץ. התוצאה- היווצרותם של פצעי לחץ שנראים בתחילה כמו שפשוף ואזור מודלק (דלקתי), בהמשך נראה שלפוחית ומשם עוד סממנים בעור המעידים על הידרדרות כגון- עור הופך ורדרד, אובדן עור באזור הפצע ולבסוף פצע מכתשי עמוק. ניתן להבין זאת באמצעות תרשים הזרימה הפשוט הבא:

לחץ גדול על אזור -> לחץ על כלי דם ->ירידה באספקת הדם והחמצן לרקמות (איסכמיה) -> פגיעה בבריאות הרקמות -> היווצרות זיהומים -> נמק

האוכלוסייה שיכולה לסבול מפצעי לחץ היא בעיקר קשישים סיעודיים, אנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת או חלשה- הסובלים משיתוק או חוסר יכולת תנועה של הגפיים.

פתרונות מניעתיים וטיפוליים

ישנם לא מעט פתרונות למניעה או טיפול בבעיה בהתהוות או במניעה מראש של פצעי לחץ. להלן הנושאים המרכזיים:

  •       טיפול תרופתי– חשוב להיות במעקב ולהיוועץ עם הרופא על נטילת תרופות מתאימות
  •       תזונה– הקפדה על תזונה מתאימה בעלת ערך קלורי גבוה ומתאים שיכול לסייע לגוף בשיקום וחיזוק המערכת החיסונית והימנעות מבעיות של תזונה.
  •       צריכה של ויטמינים ומינרלים– צריכת ברזל וויטמינים נוספים יכולים בהחלט לסייע בשיפור המצב- מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע
  •       טיפול תומך סיעודי– ביצוע הפיכה והזזה לצדדים בלילה כל כמה שעות על מנת להימנע מהיווצרות לחץ יתר והתפתחותם של פצעי לחץ.
  •       לחלופין, ניתן לרכוש כלים ועזרים סיעודיים תומכים כגון מיטה סיעודית, שיכולים לעזור למטופל ביתר קלות ובתלות נמוכה יותר באחרים להזיז את הגוף, להשתמש במזרן ייחודי ולהקל על חיי הקשיש.

מיטה סיעודית- לישון בראש שקט

אחת המטרות של מיטה סיעודית היא לאפשר המשך התנהלות שגרתית תקינה ולהפיג את הלחץ מהמטופל ומגופו השוכב על המיטה.
המיטה הסיעודית כוללת ארבעה גלגלים כך שניתן במידת הצורך לנייד אותה ממקום למקום. היא מתאימה בפונקציה הזו בעיקר לבתי אבות, בתי חולים או למוסדות שיקומיים, אך היא חשובה מאוד לאנשים הסובלים מהבעיה ורוצים פתרון בביתם.

אז למיטה הסיעודית יש ארבעה גלגלים, והיא כוללת גם מנועי עזר שמטרתם היא לסייע למטופל לשנות את תנוחות הגוף שלו במיטה ללא צורך בעזרה מבחוץ הכל בלחיצת כפתור. המנועים החשמליים המותקנים במיטה הסיעודית מסייעים בהרמת אזור הרגליים ומשענת הראש . כמו כן, ניתן לכוונן את גובהה של המיטה- לנוחות מרבית לטיפול במטופל. מיטה סיעודית כוללת גם מעקה למניעת נפילות משני צידי המיטה- כך שגם במידה והמטופל הסתובב המעקה יעצור אותו.

ומה עם המזרן?

או, זו שאלה מצוינת! ואולי חשובה ביותר. המזרן הוא ללא ספק נקודת המפתח של המיטה הסיעודית. המטרה של המזרן היא לייצר חלוקת לחץ על האזורים המועדים לפורענות, לחלק את העומס בצורה טובה, ובכך למנוע למעשה את היווצרותם של פצעי הלחץ.

חברת נגיש מוכרת מיטות סיעודיות ואף משווקת חבילה ייעודית של חבילת מיטה סיעודית ומזרן במחיר הוגן ומשתלם.

המיטה כאמור ניידת, מתכווננת ניתן להרים ולהוריד את אזור הראש והרגליים, להרים ולהוריד את גובה המיטה והיא כוללת גם מעקה בטיחות משני צידיה.
על המיטה יש מזרן ויסקו ג'ל המיוצר מחומרים פולימריים, אשר בעת השכיבה עליו מקבל המזרן את צורת גופו של מי ששוכב עליו. כך למעשה יש חלוקת לחץ שווה על פני כל הגוף, ונמנעת היווצרותם של פצעי לחץ.

מיטת מדיאל + מזרן נוחות רפואי

חבילת מיטה ומזרון

מיטה סיעודית מדיאל

מיטה סיעודית מדיאל + מזרן נוחות רפואי + כורסת קימה סטנד איזי

כורסת קימה סטנד-איזי עם מיטת מדיאל ומזרן נוחות

מיטת ניקול

מיטה זוגית בלומינג Bluming

מיטה זוגית בלומינג Bluming

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *