הגיל השלישי, סיעוד

טיפים חשובים לפני רכישת מעלון מדרגות לבית

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה במודעות והחשיבות כמו גם בתשומת הלב לשיפור איכות חייהם של מי שמוגדרים מוגבלי ניידות. אלה יכולים להיות קשישים ומבוגרים בני הגיל השלישי, אנשים המתקשים בהליכה ותנועה משלל סיבות- החל מבעיות רפואיות, תאונה, כאלה שבשיקום ועוד. הנתונים מצביעים על כך שאיכות חייהם ועצמאותם של אנשים אלה היא קריטית לשיפור איכות חייהם.

לכן, על מנת לשפר ולהקל על חייהם ניתן למצוא שלל עזרים מעולים לבית ולחוץ. זה יכול להיות שימוש ברולטור, נסיעה על קלנועית, הליכון מתקפל על גלגלים לבית ועד לשימוש במעלון מדרגות לאלה החיים בבית עם יותר מקומה אחת- עליו נרחיב במאמר זה.

אז רגע לפני שמחליטים לרכוש מעלון למדרגות- רצינו להעניק לכם מספר טיפים, שיסייעו לכם לבחור את המעלון הטוב ביותר והמתאים ביותר לצרכיכם או צרכיהם של קרובי משפחתכם או החברים. מוכנים? אז קדימה, בואו ונצא לדרך.

מדדו היטב את רוחב המדרגות

 

מדידת מדרגות

רגע לפני שמקבלים החלטה על רכישת מעלון לבית חשוב למדוד היטב את רוחב המדרגות בבית. מדוע? מכיוון שאת המסילה של כל מעלון למדרגות, מתקינים על גבי המדרגות ולא על הקיר או על המעקה.

המשמעות לכך היא די פשוטה, המסילה של המעלון למדרגות לוקחת לנו חלק מרוחב המדרגות. לכן, חשוב לבדוק ולחשב שיש מספיק רוחב המיועד גם לרגלי המשתמש וגם להתקנת המכשיר ושיישאר מספיק מקום למעבר של בני אדם במדרגות. ההמלצה שלנו היא על מדרגות ברוחב של 75-80 ס"מ לפחות.

כך, יש די והותר מקום לרגליים וכן למעבר של בנאדם נוסף לפחות, בזמן השימוש במעלון המדרגות.

נוחות התפעול וההפעלה

אם יש משהו שאנשים מאוד אוהבים היא פשטות. זה לא בהכרח אומר שכיסא מעלון מתוחכם אינו טוב. אך עם זאת, ובמיוחד אם מדובר בבני הגיל השלישי שם אנשים מוגרים וקשישים, עדיף שההפעלה שלו תהיה קלה ופשוטה.

בדקו האם יש למעלון שלט רחוק- שיכול להקל על התפעול עוד לפני שמגיעים אל גרם המדרגות. מצד שני, האם צריך לבצע סידרה של פעולות על מנת להפעיל אותו? או שאולי מדובר בסיבוב או לחיצה על כפתור שיעשו את העבודה. אין מה לעשות, נוחות השימוש והתפעול הם קריטיים מבחינת המשתמש. בדקו שאין יותר מידי כפתורים או ששלט ההפעלה הוא פשוט למדי לכל בנאדם- שאנשים הרוכשים אותו חלילה לא יסתבכו.

חשמלי או עם סוללות?

כיום ניתן למצוא כמה סוגים של מעלונים למדרגות. יש את אלה החשמליים- הפועלים ללא כל בעיה כל זמן שיש מתח חשמלי (לרוב לא צריכה להיות בעיה). עם זאת, כיום יש גם מעלונים שמופעלים גם על סוללה המורכבת בבסיס הכיסא. המשמעות היא שגם בזמן שיש הפסקת חשמל, והסוללה של הכיסא טעונה, המשתמש יוכל לעלות או לרדת על גבי הכיסא בצורה פשוטה וללא כל בעיות טכניות נוספות.

נוחות- זה ללא ספק שם המשחק

היות ומחירם של מעלוני הכיסא הם יקרים, חשוב מאוד לבחון מקרוב את פרמטר הנוחות. האם המושב מרופד היטב? האם יש ידית אחת או שתיים? האם הן מרופדות ונעימות? האם קיימת תושבת לרגליים- לקבלת נוחות מקסימלית?

ההמלצה שלנו- במיוחד אם מדובר במוצר המיועד לקרובים והאהובים עליכם, היא להגיע לחנות פיזית ולבדוק את איכות המוצר, רמת האיבזור שלו, הנוחות וקלות השימוש בו.

בתוך כל הנוחות הזו חשוב שתבדקו האם הכיסא מסתובב? האם הכיסא מתקפל ונצמד לקיר ובכך חוסך מקום? לכל אלה יש משמעות כאשר מכניסים את המעלון למדרגות לבית.

בואו נדבר על בטיחות

בטיחות היא ללא ספק נושא חשוב ביותר, על אחת כמה וכמה כאשר המוצר מיועד לאנשים מבוגרים בעלי נטייה למעוד או ליפול. בחנו ואל תהססו לשאול בחנות אם הכיסא עומד בתקנים מסוימים. האם המוצר כולל חגורת בטיחות למניעת נפילה? האם יש לו שתי ידיות שמטרתן לסגור על המשתמש משני צדדיו ובכך למנוע נפילה וחבלה. בטיחות והחשיבה של היצרן על המשתמש- היא קריטית. לכן אתם חייבים לבחון גם את הדברים הקטנים האלה ולראות שהמכשיר אכן בטיחותי ובטוח לשימוש.

היצרן- האמא והאבא של המוצר לשירותכם

הרבה פעמים לא נסתפק בכל שהוזכר לעיל. חשוב גם לבדוק מיהו היצרן של המוצר, כמה שנות אחריות מקבלים על המוצר? כמה אחריות יש על ההתקנה? מי החברה שמייצרת ומתקינה עבורכם את המעלון בבית? האם מדובר ביצרן מוכר? האם חברת ההתקנה מוכרת?

מדוע אנחנו שואלים את כל השאלות האלה? מכיוון שהיצרן הוא האבא והאימא של המוצר שלכם. אתם צריכים לוודא שיש לכם תמורה אמיתית לכל שקל שתוציאו על המכשיר. חברה מוכרת ומכובדת תעניק לכם כמה שנים טובות של אחריות למעלון שלה. כך גם חברה שתחום ההתמחות שלה הוא התקנה והנגשה של בתים למוגבלי ניידות. לכן- חשוב מאוד להבין האם היצרן מוכר בתחום המעלונים ועד כמה איכותיים המוצרים שלו.

מה הצרכים שלכם?

איזה סוג של מעלון אתם צריכים לבית? אם אנחנו נוגעים בנקודה הזו יש כיום 2 סוגים מרכזיים של מעלוני מדרגות. הראשון הנו מעלון מדרגות קו ישר והוא מתאים בעיקר לעליה של גרם מדרגות אחת בעליה ישרה.

השני הנו מעלון מדרגות מתעקל. השני מתאים לעליה גם של כמה קומות והוא מסוגל גם להסתובב ביחד עם העיקול של המדרגות.  כאמור מדובר בשני מוצרים דומים אך פונקציונלית מעט שונים. בעוד שהראשון מתאים לעליה של קומה אחת ללא סיבובים, השני מתאים גם לבתי קומותיים ויותר.

מה התקציב שלכם?

אז בואו נדבר רגע על המחיר… מחירו של מעלון קו ישר יכול לנוע
בין 18,500 ₪ ל24,000 ₪. כאמור ישנם גורמים ומשתנים שיכולים להשפיע על המחיר. זיכרו- מעלון קו ישר מתאים לגרם מדרגות אחד ולא ליותר מעליה של קומה אחת.

מעלון מדרגות מתעקל הנו מוצר בהזמנה והתאמה אישית. לכן הוא גם עולה כמעט פי 2 מזה של קו ישר. מחירו בשוק כיום נע סביב 40,000 ₪ ומעלה.

בבואכם לרכוש מעלון למדרגות אל תשכחו להגיע עם תקציב שהגדרתם מראש. נסו לבחון היטב ולשקלל את כל הנתונים, ולהשתדל לעמוד במסגרת התקציב שלכם.

בהצלחה 😊

 

אהבתם את המאמר? אנחנו מזמינים אתכם לשתף אותו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *