הגיל השלישי, סיעוד

שיקום לאחר אירוע מוחי

המטרה העיקרית בשמה נכון לפנות אל שיקום לאחר אירוע מוחי היא חזרה לתפקוד עצמאי בשגרת היום יום. השיקום הינו הליך אינטנסיבי שנכון להתחיל אותו מיד עם השחרור מבית החולים, אך היכן נכון לבצע את השיקום, מה כולל השיקום, מתי נכון להוריד את הקצב? במאמר הבא ננסה לענות על שאלות אלו ואחרות, כדי להעניק לכם התחלה קלה ככל האפשר לפחות בפן הבירוקרטי.

היכן נכון לבצע את השיקום

שיקום לאחר אירועים מוחיים, עדיף שיתקיימו בסביבה הביתית המוכרת והידוע וזאת על פני מוסד שיקומי איכותי ככל שיהיה – כמובן שאם אין ברירה אז אין ברירה, אך ככל ויש ביכולתכם וביכולת החולה להשתלב חזרה בסביבה הביתית כך עדיף. על פי הסטטיסטיקות, 40% מהאוכלוסייה אשר עברה אירועים מוחיים, נזקקת לאשפוז / טיפול שיקומי וכ- 90 אחוז מתוך ה- 40 הנ"ל, נזקקים לסיוע בהליכה כשבסיומו של תהליך, רובם ככולם צועדים עצמאית על שתי רגליהם. במהלך השיקום הליכון הוא החבר הטוב ביותר של המשוקמים אך מרביתם יצאו מהאשפוז ללא הליכון כשהם הולכים בכוחות עצמם. שיקום אורתופדי הוא חלק בלתי נפרד מההצלחה של המטופלים.

אז נכון, שבץ מוחי נתפס בחברה הישראלית כמחלה שתופסת מבוגרים אך בעידן הנוכחי אנו עדים ליותר ויותר אנשים אשר חווים שבץ בגילאים צעירים לעיתים גם בגילאי ה- 30.

כיצד מתקבלים לשיקום

ככל ואדם נמצא באשפוז לאחר שבץ מוחי, הוא רשאי להשתלב בהליך שיקום הכולל שיקום אורתופדי, נוירולוגי ועוד. הצוות הרפואי במסגרת האשפוז, יוודא כי קיים פוטנציאל שיקומי, הוא יוודא כי מצבו הבריאותי של החולה הינו יציב ברמה הנוירולוגית, יעיד כי אין זיהומים ו/או סיבוכים במערכת הלב הנשימה ועוד ובתנאי שהכל תקין, ניתן יהיה להוציא אותו אל שיקום אורתופדי.

מדוע להסתמך על השיקום

במערך השיקומי ישנו צוות מומחה ומקצועי אשר יכול לשפר באופן מהותי ומשמעותי את מצבו של החולה ולשלב אותו חזרה בקהילה עם או בלי עזרים לרבים הליכון. צוות השיקום מסייע למטופל ברמה המוטורית, ברמה הקוגניטיבית, ברמה ההתנהגותית והשפתית גם יחד. במהלך השיקום ומעבר לצוות הפרא רפואי והרפואי, יסייעו למאושפז צוותי האחריות צוותים של כוחות עזר ועוד, כך שהמאושפז יקבל את מכלול השירותים הרפואיים הפרטיים והאנושיים להם הוא זקוק.

לסיכום : הליך שיקום לאחר אירוע מוחי הוא הליך חשוב למטופל ובעיקר כדי להשיבו אל מעגל החיים קרוב ככל האפשר למצב בו הוא היה מצוי טרם האירוע, חשוב שהבית יהיה מונגש בצורה טובה למשתקם כמו כן, המחלקה השיקומית שלנו יכולה להגיע גם לביתכם.