הגיל השלישי, סיעוד

לחצן מצוקה-הכפתור שמציל חיים בלחיצת כפתור

לחצן מצוקה - נגיש

אוכלוסיית מדינת ישראל הולכת ומתבגרת וכיום חיים במדינת ישראל מעל למיליון ומאה אלף אנשים המוגדרים מבוגרים מעל גיל 65. מדובר על מעל ל12.3% מאוכלוסיית מדינת ישראל- וזה בהחלט נתון שחשוב להתייחס אליו ברצינות.

עם הגיל כאמור, עולים לא מעט מצבים קשים ומאתגרים שצריך ורצוי למנוע מראש. במאמר זה נסביר כיצד תוכלו גם אתם לדאוג להוריכם המבוגרים, ולסייע להם בצורה פשוטה, בעת מצוקה. 

מהו לחצן מצוקה ומהו תפקידו

לחצן מצוקה כשמו כן הוא- זהו לחצן או כפתור מצוקה, אשר לחיצה עליו יוצרת התראה. ההתראה מסמנת סכנה, איום או תקלה, ויש לטפל בה במהירות האפשרית. זו יכולה להיות התראה בבית כמו אזעקה, המיועדת לדיירי הבית שיבואו לעזרה הודות לכריזה חזקה הבוקעת מרמקול שמתריע על הלחיצה. הודות לכריזה המטפל\ת או דיירי הבית מודעים לבעיה ונכנסים לפעולה ולעזרתו של המבוגר שלחץ על לחצן המצוקה.

אפשרות נוספת היא כפתור או חיישן או צמיד ואפילו שעון, המסוגל לשלוח התראה למוקד ייעודי המאויש ומחובר ללחצן מצוקה ביתי 24 שעות ביממה, והודות לכך לשלוח במהירות צוות רפואי. הצוות הרפואי יגיע במהירות על מנת לסייע ולבחון את המצב ולהגיש עזרה ראשונה. הצוות הרפואי יבחן את מצב המזעיק\ה ובמידת הצורך יבצע פינוי לבית חולים. 

מדוע חשוב שיהיה לחצן כזה בבית ההורים

היות וכולנו מתבגרים ומכיוון שמבוגרים נוטים להיפגע בקלות, חשוב מאוד שיהיה לחצן מצוקה שכזה בבית או כזה שהם עונדים על מפרק ידם. למה? מכיוון שזה יכול להציל חיים. מספיקה נפילה שיכולה להיגרם מהחלקה, מאירוע מוחי או לבבי – וכעת כל דקה חשובה.

ככל שמהירות התגובה תהיה גבוהה, כך גדל הסיכוי להציל חיים. היתרון של לחצן מצוקה לקשישים הוא שמדובר בלחיצת כפתור ולא יותר מזה. לפעמים ישנם צמידים או שעונים חכמים, שיכולים לזהות מצוקה על בסיס דופק או מנח הגוף- ויכולים לשדר אוטומטית קריאת מצוקה וקריאה לעזרה למוקד אליו מחובר המכשיר.

מכאן – די ברור שכפתורי המצוקה בכללותם, הם פריט חשוב מאוד בביתם של ההורים ושל קשישים בני הגיל השלישי בפרט!

סוגים שונים של לחצני מצוקה

באופן כללי ישנם כמה סוגים שונים של לחצני מצוקה\כפתורי מצוקה. לכל אחד מהם יש את יתרונותיו וחסרונותיו. חשוב מאוד להבין מהי רמת הסיכון של ההורים או קרובי המשפחה המבוגרים או בני הגיל השלישי, ועל סמך זה לקבל החלטה בבחירת הכלי שמתריע. לפניכם רשימה קצרה של סוגי הלחצנים והמכשירים שיכולים להעביר אות מצוקה למוקד אליו מחובר ביתם של המבוגרים.

 •   לחצן מצוקה למבוגרים- כפתור מצוקה – על מנת לקבל התראה בבית או לחלופין קריאה במוקד הרלוונטי, נדרשת לחיצה על לחצן המצוקה. לכאורה זה די פשוט, אבל כאשר קורה משהו והמבוגר נמצא לבדו- זו בעיה מכיוון שלא תמיד יוכל להגיע אל הלחצן הממוקם בנקודה קבועה. מצד אחד זה קל ופשוט- מצד שני לא תמיד אפשרי.

   

 •   שעון מצוקה למבוגרים- שעון מצוקה הוא אמצעי טכנולוגי מעולה. שעון חכם עליו מותקן כפתור מצוקה לקשישים, יכול לזהות באמצעות החיישנים המון פרמטרים שיכולים לסייע לקשיש- בין אם הוא בהכרה או בין אם שלא. הוא יכול לזהות דופק, מיקום (באמצעות GPS המותקן עליו), לייצר תקשורת דו כיוונית, וזיהוי מצב המנח של האדם – יושב עומד או שוכב.

  שעון מצוקה למבוגרים יכול לזהות גם מצב של נפילה ואז מיידית לשלוח אות למוקד.  מדובר במכשיר חכם מאוד הדורש גם סים נפרד שמחובר למוקד. לכן, חשוב לבחון עלויות לפני שמחליטים- אבל זהו ללא ספק האמצעי הטכנולוגי הטוב ביותר לקריאת מצוקה.

   

 •   צמיד מצוקה למבוגרים ושרשרת- דומה מאוד לאיפיון של השעון החכם. הכול תלוי כאמור בחברה המספקת את השירות ומאפייניו של צמיד מצוקה למבוגרים או השרשת המסופקים ללקוח\ה.

   

 •       אפליקציה בנייד- לאפליקציה בנייד יש מאפיינים זהים לאלה של השעון והשרשרת, ההבדל היחיד הוא שמדובר באפליקציה בנייד ולא במוצר לביש. לכן, למרות שברוב הפעמים הנייד יהיה בכיס המכנסיים, אבל יש פעמים שלא, ולכן צריך להגיע פיזית לנייד וללחוץ על כפתור על מנת להפעיל את קריאת המצוקה לעזרה במוקד. מעבר לכך יש לאפליקציה את כל היתרונות הדיגיטליים הרצויים החל מקלות השימוש ועד לתקשורת דו כיוונית וזיהוי מיקום באמצעות GPS.

חברות המעניקות שירות לחצן מצוקה 

בישראל יש לא מעט חברות המחזיקות מוקד 24/7 עם מוקדנים סביב השעון, על מנת להעניק שירות מלא ואיכותי ללקוחותיהם. לא נציין את כולם אלא את הבולטים ביניהם שהם: ביקור 24, מוקד אנוש, נטלי ויד שרה.

 נאחל לכם שרק נהיה בריאים ולא נזדקק לשירות זה. אבל אם כבר- אז מומלץ להיות מחובר.

אהבתם את התוכן? נודה לכם אם תשתפו אותו.

לחצן מצוקה

לחצן מצוקה - נגיש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *