הגיל השלישי, סיעוד

פצעי לחץ אצל מבוגרים

פצעי לחץ בקרב מבוגרים, היא תופעה שכיחה ובעיקר אם מדובר בקשישים אשר מוגדרים סיעודיים והתזוזה שלהם מוגבלת. פצעי לחץ יוצאים בגופו של הסובל מהם תוך זמן קצר מאוד (לעיתים תוך שעות בודדות) ומנגד הטיפול בהם דורש זמן רב והיערכות ייעודית. חשוב להבין כי פצעי לחץ (חוץ מהעובדה שאלו הם פצעים כואבים מאוד, הם עלולים לגרום למוות הקשיש. כדי לטפל בפצעים אלו, חשוב להשתמש במיטה ייעודית לרבות מיטה סיעודית ו/או מזרן ביצים. כדי ללמוד עוד אודות פצעי לחץ, המשיכו איתנו אל הכתוב.

פצעי לחץ קווים לדמותם

פצעי הלחץ הם נמק ברקמה הרכה של העור. מהרגע בו שוכב אדם על מצע קשיח (מזרון לרוב) הרקמה הרכה של העור נדחקת בין העצם בגוף לבין המשטח והפצע נוצר במלוא הדרו. פצעי הלחץ נוצרים במקרים בהם שוכבים חולים / קשישים על גבי מזרן שאינו מותאם לשכיבה ממושכת וכפועל יוצא זרימת הדם והחמצן מתמעטת בשל לחץ הכספית שעלול להגיע ל 94 מ"מ. מהרגע בו יש ירידה בלחץ הדם והחמצן, מתחיל להתפשט נמק, כיבים ופגיע נרחבת בעור עד כדי אובדן החיים בשל כך.

באילו מקרים יצאו למבוגרים פצעי לחץ?

המקרים בשלהם יצאו לאוכלוסייה המבוגרת פצעי לחץ, הם בעיקר בשל שכיבה ממושכת. רצוי לדעת כי קשה עד בלתי אפשרי לטפל בפצעי לחץ ופעמים רבות הזקנים שלקו בפצעים אלו נפטרים איתם ופעמים אחרות בשלם. הגיל הממוצע לפצעי לחץ הוא 85 אך כאמור בתנאי שהשכיבה הינה ממושכת. ישנם לא מעט דרכים להימנע מפצעי לחץ ובין היתר שימוש במיטות ייעודיות לרבות: מזרן ביצים מיטה סיעודית – הבעיה האמיתית היא חוסר המודעות של הצוותים הרפואיים לסכנות של פצעי הלחץ ועל כן אם אתם מלווים אב/סב במהלך אשפוז בו התנועה שלו מוגבלת, הסבו את תשומת ליבו של הצוות הרפואי לייתכנות של פצעי הלחץ.

סיבה נוספת לפצעי לחץ והסבל מהם היא התזונה של הקשישים שסובלים רבות מתשישות – פצעי לחץ הם פועל יוצא של חוסר בחלבונים בהרס רקמות ובדלדול שרירים. סיבה נוספת לבעיות פצעי לחץ הדורשת מזרן ביצים היא חוסר בתמיכה חברתית ומשפחתית – ככל ולקשיש לא יהיה מי שיסייע לו (להתקלח ולהסתובב במיטה), כך הופעת פצעי הלחץ הולכת וקרבה.

ישנם שלושה סוגי חומרים נפוצים: מזרן ביצים, מזרן ויסקו ומזרן אוויר. פצעי לחץ נפוצים אצל מרותקים לכיסא ומיטה- סיעודי מלא. גם עבור כיסא גלגלים מומלץ מאוד להוסיף כרית ויסקו למניעת פצעי לחץ. למניעת הפצעים חשוב להשתמש במוצרים איכותיים ובמידה ויש חשש לפצע לערב אנשי מקצוע בהקדם. באופן חד משמעי מומלץ להשתמש במזרוני ויסקו שמדורגים לפי רמת הצפיפות של החומר מV100 עד V250, בהתאם למניעה עד למצב חמור. מזרוני אוויר הם כבר למצבים קריטיים ובעלי מנגנון משכולל לתחלופת אוויר כדי לחקות תנועה של האיברים.

לסיכום – על מנת להימנע מפצעי לחץ, יש להיעזר בציוד הנדרש לשם שמירה נאותה על גופו של הקשיש וכמובן לשיפור איכות חייו.