הגיל השלישי, סיעוד

מהם הסימנים המוקדמים לאלצהיימר ולדמנציה?

מהי מחלת אלצהיימר, כיצד נוכל לזהות כי בן משפחה לקה במחלה, מהם הסימנים האופייניים לדמנציה ולירידה בתפקוד המוח וכיצד נוכל להנגיש את הבית ולסייע?

אלצהיימר היא מחלה קשה וחשוכת מרפא, המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית וגורמת לניוון איטי ומתמשך של תאי העצב במוח. מחלת האלצהיימר היא הגורם המרכזי לדמנציה ועל פי נתוני משרד הבריאות, מספר חולי האלצהיימר והדמנציה בישראל עומד כיום על כ-150 אלף בני אדם.

דמנציה היא תסמונת שמשמעותה פגיעה בתפקודי המוח, כגון זיכרון, שפה, תפיסה, זיהוי, שיפוט וכדומה. ישנן מחלות רבות הגורמות לדמנציה – שיטיון בעברית. אלצהיימר היא המחלה מוכרת והשכיחה מבין המחלות הדמנטיות, שהפכה כבר שם נרדף לירידה בתפקודי המוח.   

בדרך כלל התסמינים של דמנציה מחמירים עם הזמן. אופי התסמינים והקצב השינוי הם אישיים, אך ישנם כמה מאפיינים שמשותפים לכלל החולים במחלות דמנטיות בכלל, ואלצהיימר בפרט, ובמיוחד קושי לבצע פעילויות יומיומיות, כגון:

 • בחירת בגדים ולבישתם
 • הכנת אוכל ואכילה
 • שמירה על היגיינה
 • תקשורת ושפה
 • התמצאות במרחב ובזמן
 • ועוד.

וכך, עם הזמן צפוי כי החולה יהפוך תלוי  לחלוטין באחרים, כלומר – בנום.

מה גורם לאלצהיימר ולדמנציה?

כאמור, מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית של המוח, שנגרמת בגלל הצטברות של חלבון בשם עמילואיד-ביתא (Aβ) וחלבון נוסף בשם טאו. ההצטברות מובילה לתהליך ניווני גורם להרס של תאי  העצב במוח. זהו תהליך מתקדם שעדיין לא נמצא טיפול שיכול לעכב או לעצור אותו. התסמינים המופיעים קשורים לחלק או לחלקים במוח בהם מתרחש התהליך הניווני.

מהם הסימנים המוקדמים לאלצהיימר בפרט ולדמנציה כלל?

חשוב להבין, שלא כל בעיית זיכרון בגיל מבוגר מצביעה בהכרח על התפתחות של מחלת אלצהיימר, אך בהחלט חשוב לשים לב לכל שינוי בזיכרון ולהיוועץ עם רופא פסיכוגריאטרי. סימנים נוספים שחשוב לשים אליהם לב כוללים בין היתר:

 • עלייה בתדירות מקרי האובדן של חפצים.
 • קושי במציאת המילים הנכונות בשיחה.
 • חוסר יכול לזכור פרטים משיחה שנערכה לא מזמן.
 • חוסר יכולת להתמצא במקומות מוכרים.
 • היעדר יכולת לזכור אירועים חשובים כמו ימי הולדת, ימי נישואים וכדומה.
 • פגיעה בדיבור או חזרה על משפטים שוב ושוב.
 • פגיעה בשיקול הדעת, בריכוז, ביכולות המוטוריות, ביכולות האסטרטגיות, בסדר ובארגון.

ככל המחלה מתקדמת, התסמינים עלולים להחמיר ולכלול בין היתר הזיות, חוסר יכולת להבדיל בין מציאות לדמיון, חוסר יכולת לתקשר עם הסביבה ולעיתים אף אובדן מלא של ההתמצאות במרחב. בעיות נוספות שעלולות להעיד על שינויים משמעותיים בתפקוד המוח הם הפרעות שינה, תגובות אמוציונליות והתנהגות אגרסיבית.

כיצד מאבחנים וכיצד מתמודדים עם אלצהיימר ועם דמנציה?

האמת היא, שלא ניתן לקבוע בוודאות שאדם סובל מאלצהיימר או ממחלה דמנטית אחרת. אך מאחר שהתסמינים, ובפרט בשלבים הראשוניים, הם דומים רופא מומחה, כגון פסיכוגריאטר או נוירולוג, יוכל לאבחן את המחלה על סמך התסמינים ולייעץ בנוגע לדרכי הטיפול במחלה והתמיכה באדם החולה.

אבחון מוקדם של אלצהיימר מאפשר לקבל טיפול, ייעוץ ותמיכה באופן מידי – הדרושים לניהול חיים תקינים לצד המחלה.

למרות שמחלת האלצהיימר, כאמור, היא חשוכת מרפא, ניתן בהחלט לנהל שגרת חיים תקינה באופן יחסי, באמצעות טיפולים תרופתיים ושינויים באורח החיים. אך חשוב לזכור כי החלק הקשה ביותר בהתמודדות עם המחלה הוא ללא ספק ההיבט הנפשי.

כדי להקל את הסבל של החולה ואת האתגר בטיפול בו מומלץ להתאים את הסביבה למצב החדש כדי למנוע תאונות אפשריות שיכולות להיגרם כתוצאה מתסמיני המחלה או מהתרופות.

לנו, בחברת נגיש, יש ניסיון רב במניעת נפילות באמצעות התקנת אביזרי בטיחות, חיבור מערכות התרעה, שיפוץ  שנועד להתאים את הבית לצרכים המיוחדים שהתעוררו. מוזמנים לפנות אלינו  בהקדם כדי לקבל ייעוץ וכדי שנסייע לכם להתאים פתרונות הנגשה ייחודיים.