הגיל השלישי

ייעוץ גרונטולוגי

ייעוץ גרנטולוגי

מהו ייעוץ גרונטולוגי

ייעוץ גרונטולוגי מסייע לקשישים בהתמודדות עם ההזדקנות, וכולל חקר של תופעות שונות המאפיינות את הגיל השלישי. אז במה מדובר בפועל וכיצד ניתן לרתום את התחום לטובת שיפור חייו של הקשיש וסביבתו הקרובה? כל התשובות בפנים

הגיל השלישי מביא עמו שלל שינויים נפשיים ורגשיים, החל מירידה ברמת התפקוד וקושי בביצוע פעולות פיזיות שונות ועד תחושות בדידות ודיכאון. מלבד ההשפעות הישירות על רמת חייו של הקשיש, מדובר בתהליך המשפיע רבות גם על סביבתו הקרובה, לרבות ילדיו ונכדיו. 

רוב ימיו של האדם הבוגר עוברים בתחושה כי הוריו מהווים סלע איתן עבורו. עם הכניסה לגיל הזקנה האדם עובר שינוי ומדמות תומכת וחזקה הוא הופך לדמות נתמכת הזקוקה לאדם אחר שיקבל עבורו החלטות, ידאג לו ויטפל בכל צרכיו היומיומיים לרבות סוגיות כמו דיור ומיצוי זכויות. 

גרונטולוגיה – הלכה למעשה 

ייעוץ גרונטולוגי הוא ענף בתחום הביולוגיה והרפואה אשר עוסק בחקר ההזדקנות כפי שהיא באים לידי ביטוי במגוון תחומי חיים. מדובר בענף טיפולי אשר בוחן את הגורמים השונים להזדקנות לצד הפן הטיפולי, בהם נושאים כמו התמודדות נפשית ומעשית בקשיש. כמו כן, חוקרת גרונטולוגיה את ההשפעות שיש לתהליך ההזדקנות שעובר האדם על הסביבה הקרובה לו. תחום הגרונטולוגיה נועד לחקור את הסיבות העיקריות להאצת ההזדקנות. זאת, כעל מנת ללמוד כיצד ניתן לעכב את השפעותיה וכך לשמור על איכות חייו של המטופל, הן פיזית והן נפשית. בד בבד, גרנוטולוגיה מאפשרת לצפות מראש מצבים המצריכים התכווננות מוקדמת, הכנה של בני המשפחה עם המצופה להם מבחינת הטיפול בקשיש, וייעוץ בנושאים של מיצוי זכויות מול גופים שונים.

תחום קריטי בעל חשיבות גבוהה לחיי המטופל

תוחלת החיים נמצאת במגמת עליה מתמדת. כפועל יוצא, כיום חיים בעולמנו קשישים רבים יותר מבעבר. מדובר בשינוי משמעותי אשר יש לו השפעה על הרכב החברה האנושית כולה. ייעוץ גרונטולוגי מאפשר לחברה להיערך באופן מיטבי לשינויים הדמוגרפיים הללו והעלייה הניכרת בגיל האוכלוסייה. באמצעות מחקרים בתחומים שונים, בהם תחום הסוציולוגיה, ביולוגיה, משפט, פסיכולוגיה ועוד, ניתן לחקור את השפעת הזקנה על האדם ועל סביבתו. המחקר מאפשר להסיק מסקנות רחבות על החברה כולה וכן על האדם באופן פרטני, וכך לנסות לשפר את איכות חייהם של הקשיש והמטפלים בו.

מדוע חשוב להיעזר בייעוץ גרונטולוגי?

יועץ גרונטולוגי נדרש לשלוט במגוון רחב של תחומים ודיסציפלינות בהם תחומים כמו דיור, בריאות, משפט, מדיניות ציבורית, עבודה סוציאלית, שירותים פסיכולוגיים לקשיש. היועץ

חוקר את היחסים השונים בחייהם של בני הגיל השלישי עם סביבתם הקרובה. זאת, בכדי להבין לעומק את רמת השינוי המתחוללת בחייו של האדם עם הכניסה לגיל הזקנה. היועץ מספק המלצות בתחומים שונים, בהם:

  • התמודדות רגשית ופיזית של הטיפול בקשיש תוך קיום חיי עבודה ומשפחה
  • מיצוי זכויות להם זכאים קשישים
  • חשיבה עתידית על אופן הטיפול הטוב ביותר – מסגרת סיעודית, מגורים בבית/ עזרה של מטפל 
  • קבלת מידע בנושא שירותים רפואיים לקשיש, הכוונה למי פונים בעת משבר ועוד. 

ייעוץ בנושא מיצוי זכויות

הכניסה לגיל השלישי כרוכה בסוגיות שונות המצריכות התייחסות מיוחדת. ליווי של גרונטולוג מאפשר לבני משפחתו המטפלים של הקשיש לקבל מענה בנושא זכויותיו השונים מול גורמים משפטיים ומוסדות רפואיים. ביכולתו של היועץ להפנות את הקשיש לגורמים הרלוונטיים לטובת ייעוץ פרטני והכוונה, לרבות נושאים כמו מיצוי זכויות מול חברות הביטוח, ביטוח לאומי ועוד. קבלת אישורים רפואיים והקלות, הפניה למרכזי תעסוקה לקשיש המשמשים כאמצעי להפגת השעמום והבדידות ועוד.