כללי, סיעוד

הגדרות תפקוד בגיל הזקנה ומשמעותן

הזקנה הינה תהליך נורמטיבי במעגל חייו של אדם, והיא עלולה להיות מלווה בשינויים תפקודיים, רגשיים, התנהגותיים וקוגניטיביים (Ball et al., 2000)

כשאנחנו נמצאים בסיטואציה בה אנו רוצים לבדוק מה הטיפול הטוב ביותר עבור היקרים לנו, אנו שומעים פעמים רבות את השאלה "מה ההגדרה התפקודית שלו?" לא תמיד אנחנו מבינים מה זה אומר ומה משמעות הדבר.

כאשר ניתנת לאדם הגדרה תפקודית יש לכך השלכות הן מבחינת האופציות הטיפוליות העומדות בפניו והן מבחינת המשרדים הממשלתיים הנותנים את המענה.

להלן פירוט ההגדרות ומשמעותן:

  • עצמאי – קשיש המתפקד באופן עצמאי לחלוטין ומשרת את עצמו, ללא סיוע – במצב זה האדם בדרך כלל ימשיך לחיות בביתו באופן עצמאי. קיימת גם אפשרות לחיות בדיור מוגן, המימון הינו באופן פרטי.
  • תשוש– קשיש המתקשה בתפקוד היום יום וזקוק לעזרה ברחצה, הלבשה, הכנת אוכל ובניידות (מתהלך עם מקל או הליכון). אדם במצב זה יכול לבחור להישאר בביתו ולקבל עזרה חלקית ע"י מטפלת המגיעה לביתו. מימון המטפלת יכול להיות פרטי או שניתן לפנות לתביעת חוק סיעוד מהביטוח הלאומי. ביטוח לאומי קובע זכאות על סמך המצב התפקודי ועל סמך ההכנסה חודשית של האדם. אפשרות נוספת הינה מעבר לבית אבות, כאשר ניתן לעשות זאת באופן פרטי או דרך פניה למשרד הרווחה. משרד הרווחה ישתתף בהוצאות רק לאחר הגדרתו כתשוש ובדיקת מצבו הכלכלי של האדם.
  • סיעודי– קשיש המרותק לכיסא גלגלים ו/ או הולך בתמיכה קבועה של מטפל, אינו שולט על סוגרים. במצב זה קיימות שתי אפשרויות: עובד זר בבית או מחלקה סיעודית בבית אבות. עובד זר יכול להיות ממומן באופן חלקי ע"י ביטוח לאומי דרך חוק סיעוד, מחלקה סיעודית יכולה להיות במימון פרטי או דרך משרד הבריאות (דרך קבלת קוד). בביטוח לאומי ובמשרד הבריאות הזכאות למימון תלויה בהגדרת המצב התפקודי ובמצב הכלכלי.
  • תשוש נפש – קשיש המהלך באופן עצמאי, אשר עבר אבחון קוגניטיבי ונקבע כי הוא סובל מאלצהיימר או מחלות דמנציה דומות, הגורמות לכך שהוא זקוק להשגחה 24 שעות. במצב זה האפשרויות העומדות בפניו הן עובד זר בבית אשר ניתן לקבלו במסגרת חוק סיעוד (תלוי תפקוד והכנסות) או להתאשפז במחלקה לתשושי נפש בבית אבות. גם במקרה זה ניתן לממן באופן פרטי או דרך קוד של משרד הבריאות שכאמור מתייחס למצבו הכלכלי של האדם בנוסף למצבו התפקודי.
  • סיעודי מורכב – קשיש הסובל ממצב רפואי המצריך טיפול רפואי מורכב כגון: פצע לחץ דרגה 3 ומעלה, מונשם, חולה אונקולוגי דיאליזה ועוד. בדרך כלל במצב זה קשה יותר להעניק טיפול בבית בשל הצורך הרפואי הנלווה לצורך התפקודי. במצב זה האפשרויות העומדות בפני המטופל הן אשפוז במחלקת סיעודי מורכב הממומנת ע"י קופת החולים, או העסקת עו"ז (כפי שצויין לעיל) תוך קבלת סיוע בטיפול הרפואי דרך היחידה להמשך טיפול מטעם קופת החולים.

בכל אחת מאפשרויות העזרה של המדינה, המימון תמיד יהיה חלקי.

לסיכום:

מצב תפקודי

 

אפשרויותגוף ממשלתי (גורם מממן)
עצמאיבית/ דיור מוגןאין
תשושבית עם מטפל

מח' תשושים

ביטוח לאומי

משרד הרווחה

סיעודיבית עם עובד זר

מח' סיעודית

ביטוח לאומי

משרד הבריאות

תשוש נפשבית עם עובד זר

מח' תשושי נפש

ביטוח לאומי

משרד הבריאות

סיעודי מורכבבית עם עובד זר

מח' סיעודי מורכב

ביטוח לאומי וקופ"ח (היחידה להמשך טיפול)

קופ"ח